Utwórz order, zatwierdź order

Chyba wszyscy powinniśmy obowiązkowo zdać egzamin z angielskiego. Bez znajomości  tego języka coraz trudniej w Polsce funkcjonować.

orderW nowej telewizyjnej reklamie Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego, czyli PKO BP, uśmiechnięty przedsiębiorca, klient tego banku, dokonuje przelewu, korzystając z konta internetowego. Na stronie banku klika polecenie „Utwórz nowy order”, a następnie tenże order zatwierdza i zadowolony udaje się do dalszej pracy. Interes kwitnie.

Przypuszczam, że zarząd banku zakłada, że bankowy interes też będzie kwitł, gdy zamiast zużytego polskiego słowa zlecenie użyje się świeżego angielskiego order. Na swojej stronie internetowej przedstawiciele banku wyrażają troskę o klientów niesłyszących, proponując im pomoc tłumacza języka migowego (o, przepraszam, rozpędziłam się, trzymając się starych i wysłużonych nawyków – chodzi oczywiście o Tłumacza Migowego, jakżeby inaczej). Szkoda, że nie proponuje również usług Tłumacza Języka Angielskiego. Współpraca z nim przydałaby się wielu klientom tego banku.

Powszechna Kasa Oszczędności z dumą podkreśla, że jest bankiem z polskim kapitałem. Działające przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Centrum Kultury od kilku lat prowadzi kampanię „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, aktualnie wspartą programem dotacyjnym pod tą samą nazwą, rząd przeprowadził głośną akcję repolonizacji banków (świat idzie z postępem: kiedyś repolonizowano wynarodowioną ludność, teraz za wynarodowione uznano banki), ale marketingowcy PKO BP postanowili nie przejmować się patriotycznym nakazem. Uważam, że należy im się order. Order Bezmyślności.